KitabafonKitabafon platformu kitaba odaklanmış bir kitlesel fon platformudur. Böylelikle kullanıcıları yazarlar, okurlar ve yayınevleri gibi kitap odaklı kişi veya kurumlardan oluşan bir kitledir.

Bir kitap yazdınız veya bir kitap fikriniz mi var? Peki bu kitabı nasıl yayınlayacaksınız?
Öncelikle şunu söyleyelim ki kitabınız ne kadar iyi olursa olsun yayınevleri ilk defa kitap yayınlayacak bir yazarın peşinden koşmayacak. Kendi kaynaklarınızla kitabınızı bir matbaada bastırdınız diyelim. Yapmanız gereken yasal işlemleri biliyor musunuz? Telif haklarınızı korumak ve yazdığınız kitabın satışını yapabilmek için yapmanız gereken işlemlerin tamamını bir şekilde halledebilirsiniz. Bu sefer de kitabınızın satış ve tanıtımı için çabalamanız gerekiyor. Bu noktada Kitabafon yayın paketleri devreye giriyor. Kitabınıza en uygun paketi seçip kitabınızı bu işlemlerle uğraşmadan rahatça yayımlayabilirsiniz.

Peki ya kitabınızı kendiniz finanse edemezseniz?
Bir yayınevine gidip kitabınızı tanıtabilirsiniz. Öncelikle Yayın Kurulu aylarca sürebilecek bir sıraya eklediği ki kitabınızı inceleyecektir. Sonrasında aylarca bekledikten sonra kurulun zevk ve fikirlerine uygun bir kitap olduğuna karar verilirse kitabınız basılacaktır. Ancak potansiyel okuyucularınızın düşünceleri yayın kurulu ile aynı olmayabilir. Bu noktada Kitabafon kitlesel  fon özelliği devreye giriyor. Öncelikle kitabınız hakkında oluşturacağınız bir tanıtımı sitemize eklemeniz gerekmektedir. Destek olacak kişileri teşvik etmek amacıyla teşekkür, yayın öncesi kopya, imzalı konuşma, kitap içinde teşekkür yazısı, tanışma gibi bir çok ödül belirleyebilirsiniz. Sonrasında toplanacak bağışlar belirlenen hedefe ulaşması halinde kitabınız yine bünyemizde basılarak okuyucularınızla buluşturulacaktır. Üstelik bu sayede kitabınızın yayınlanıp yayımlanmayacağına bir kurul değil, bizzat okurlarınız karar vermiş olacak.
Diyelim projeniz başarısız oldu bu da her şeyin sonu değil. Öncelikle başarısız projeye verilen destekler okuyuculara geri dağıtılacaktır. Sonrasında ise projenize yapılmış olan yorum ve geri dönüşler sayesinde projenizi yeniden gözden geçirebilir, tekrar bir proje oluşturabilirsiniz. Genellikle yayın kurulunun geri çevirdiği bir yazar için işler daha da zorlaşırken, sizin için işler tam tersine kolaylaşmış olur.

Kitabafon'a bir göz atın.